Rozhovor MyFace: Alband vydal nové CD a pomalu chystá oslavu

12. 12. 2018


Jaroslav Albert Kronek, Libor Machata, Víťa Franěk, Zbyněk Petržela, Mirek Horňák. To je kapela Alband. Letos vydali nové CD, které má u posluchačů i kritiků obrovský úspěch. Více o něm, ale také chystaných oslavách desátého výročí skupiny prozradil frontman skupiny Jaroslav Albert Kronek.

Kolem Albandu je v posledních měsících rušno. Vím, že jste vydali nové CD. Co byste o něm řekl?

Druhé album ALBANDu po devíti letech od Kalibrace smyslů hóódně bolelo! Pár roků jsme se učili vysedávat zlatá vejce na stoličkách při klubovém unplugged hraní, páč to akustický pojetí je až drsně odlišný od velkopódiového lítacího projevu. Byli jsme příjemně statičtí, komorní a srozumitelní. Koncertní playlist jsme postupně obměňovali a doplňovali novými nápady, takto kolébáni tím, že všechno jaksi plyne. Až jsme zjistili, že se čas naplnil a že je nutné se posunout o kousek dál. No, byl materiál, sehnali jsme tintily vantily, studio, producenta a vydavatelství, ale všechno nějak dlouho trvalo. Mně to nezpívalo, netextovalo, chyběly milimetry k cíli. Vždy to tak je. Lis času, blik LEDky, polibek průhledné Múzy… a už se mástruje, obaluje nosič, banda finišuje nácvik, banda chystá křest… bublinky, kávičky, jednohubky, trička… davy… radost! CD je na světě, tak proto je rušno.

Kolik je na něm písní a co tam posluchači najdou? Opět kvalitní bigbít a rockové balady?

Na albu je jedenáct autorských písniček. Je tam pánský duet Samaritáni, ten jsme si střihli s blanenskopražským písničkářem Aldou Petrželou, je tam například pecka Jednou se vrátím, kterou jsem začal psát před 28 lety. A tak dál. Mými a Machatovými texty posluchači lehce proplují. Jde o akustický bigbít s rukopisem producenta Romana Kašníka, v jehož studiu RESET hudba digitálně vznikala.

Proč název Reziduum?

Reziduum je latinsky zbytek. Pracovali jsme všichni přeusilovně ve zbytku času a se zbytkem sil. To tvořivé v nás zbytnělo a muselo ven. Nebylo to zbytečné.

První klip k novému CD je k písni Trofeje. Bude i další a k jaké skladbě?

Trofeje, to obrazové ztvárnění načínáku alba. Je ve virtuálním éteru chvilku, druhý klip chystáme na jaro 2019 s překvapením. Píseň, kterou budeme pak točit, si vyberou sami posluchači. Poslechnou album, vyberou si pecku a dají nám to na webovkách vědět. Nejvíce hlasů rozhodne! Vox populi!

V příštím roce oslavíte desáté výročí. Co chystáte na rok 2019 a kde vás budeme moci vidět?

Jéje, to je trysk. V roce 2019 nás čeká výročí hned několik a těm se bude třeba pořádně pověnovat. Ale nejdřív se to musí vymyslet. Jsme zvyklí naše narozky a významná výročí oslavit slušným koncertem. Jak jinak! Co, kdy, kde a jak budeme rozebírat s kapelou hned zkraje roku. Dáme všem hlasitě na vědomí. Přejeme sobě i vám všem v roce 2019 vše nejlepší!